Pedagog szkolny i doradca zawodowy

Szkoła » Pedagog szkolny i doradca zawodowy

mgr Dominika Panek

mgr Dominika Kostera

Godziny pracy:

Poniedziałek 7:30 - 16:00
Wtorek 7:30 - 13:30
Środa 7:30 - 15:00
Czwartek 7:30 - 14:30
Piątek 7:30 - 14:30

DO PEDAGOGA SZKOLNEGO PRZYJDŹ, GDY:

1. Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.
2. Nie potrafisz porozumieć się z rówieśnikami.
3. Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji materialnej.
4. Chciałbyś z kimś porozmawiać.
5. Chciałbyś pomóc innym, ale nie wiesz, w jaki sposób.
6. Zauważyłeś, że łamane są prawa ucznia.

Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić!

ZADANIA PEDAGOGA SZKOLNEGO:

• rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych,
  • diagnozowanie środowiska ucznia,
  • organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli,
  • podejmowanie działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki

PONADTO PEDAGOG SZKOLNY:

• rozpoznaje warunki życia i nauki uczniów,
  • pomaga w rozwiązywaniu trudnych sytuacji szkolnych  i rodzinnych,
  • opiekuje się uczniami szczególnej troski, współpracując  z organizacjami szkolnymi i pozaszkolnymi,
  • kształtuje pozytywne postawy społeczne wśród dzieci i młodzieży (systematyczne rozmowy, pogadanki, porady  zajęcia integracyjne),
  • dokonuje oceny wychowawczej w szkole ze szczególnym uwzględnieniem uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym,
  • udziela porad rodzicom,
  • udziela uczniom pomocy w dziedzinie napięć psychicznych spowodowanych niepowodzeniami szkolnymi czy konfliktami rodzinnymi,
  • wnioskuje do sądu sprawy zaniedbań środowiskowych wobec ucznia,
  • stale współpracuje z organizacjami i instytucjami zainteresowanymi problemami opieki, wychowania i edukacji młodego człowieka

DORADZTWO ZAWODOWE

Do podstawowych zadań szkolnego doradcy zawodowego należy działalność ukierunkowana na pomoc oraz wsparcie ucznia w kształtowaniu jego przyszłej kariery zawodowej, zgodnie z jego własnymi predyspozycjami osobowościowo-zawodowymi oraz aktualnymi trendami na rynku pracy. Doradca jest osobą pomagającą uczniom w podejmowaniu przyszłych decyzji zawodowych, a więc w wyborze zawodu oraz przyszłych kierunków kształcenia.

Szkolny doradca zawodowy współpracuje także z rodzicami uczniów oraz nauczycielami w obszarze planowania przyszłej kariery edukacyjnej uczniów.

Zadania swoje doradca realizuje poprzez działalność informacyjno-edukacyjną w ramach zajęć szkolnych z uczniami, poprzez prowadzenie Szkolnego Punktu Informacji Zawodowej, a także poprzez indywidualną pomoc doradczą w ramach gabinetu doradcy zawodowego.

W szczególności do zadań szkolnego doradcy zawodowego należy gromadzenie, przechowywanie i aktualizowanie danych dotyczących informacji edukacyjno-zawodowych (np. dane dotyczące rynku pracy, bezrobocia, polityki zatrudnienia w Polsce i w krajach UE itp.).